Haberler

Trafo Yüksüz Testinin Amacı Test Yöntemi

Trafo Yüksüz Testinin Amacı Test Yöntemi

Trafo Yüksüz Test, 10kv ve üzeri trafoların uyarma kolundaki yüksüz empedansı belirlemek için yapılır.

Ölçümde değişen voltaj yüksüz kayıptaki artışa genellikle sargı dönüşleri arasındaki kısa devre, sargı katmanları arasındaki kısa devre, sargı paralel dalının kısa devresi ve her paralel dalın sarım sayısı neden olur, bu da manyetik potansiyel dengesizliğine neden olup yüksüz akımın artmasına neden olur. Yüksüz kısım, şeklin sağ tarafında devrenin “delik” veya tamamlanmamış kısmı olarak gösterilen açık devre ile temsil edilir.

Test Yöntemleri

Trafo üzerinde açık devre testi bağlantı şeması şekillerde gösterilmiştir. Transformatörün AG tarafına şekillerde gösterildiği gibi bir voltmetre , wattmetre ve bir ampermetre bağlanmıştır. Anma frekansındaki voltaj , bir ototrafo varyakının yardımıyla bu AG tarafına uygulanır .

Transformatörün YG tarafı açık tutulur. Varyak yardımı ile uygulanan voltaj, voltmetre AG tarafının anma voltajına eşit değer verene kadar yavaş yavaş artırılır. AG tarafı anma voltajına ulaştıktan sonra, voltmeter, ampermetre ve wattmetrede okunan değer kaydedilir.

Ampermetre de okunan değer, yüksüz akımı I e verir . Yüksüz akım I e trafonun anma akımından oldukça küçük olduğu için gerilim ihmal edilebilecek kadar düşer .

Voltmetre okuması V 1 , transformatörün ikincil indüklenen voltajına eşit kabul edilebileceğinden, wattmetre okuması test sırasında giriş gücünü gösterir. Transformatör açık devre olduğu için çıkış yoktur, dolayısıyla buradaki giriş gücü, transformatördeki çekirdek kayıplarından ve yüksüz durumda transformatördeki bakır kaybından oluşur. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, transformatördeki yüksüz akım, tam yük akımına kıyasla oldukça küçüktür, bu nedenle yüksüz akım nedeniyle bakır kaybını ihmal edebiliriz. Bu nedenle, wattmetre okumasını transformatördeki çekirdek kayıplarına eşit olarak alabilir.

Trafo Yüksüz Testi için Önerebileceğimiz Test Cihazlarımız;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir