Haberler

Trafo Kısa Devre Empedansı ve Yük Empedansı Testi

Empedans Nedir?

Kelimenin anlamını elektrik mühendisliği çerçevesinde tanımlarsak: Bir elektrik devresine gerilim uygulandığında devrenin elektrik akımına karşı uyguladığı karşı koyma miktarına empedans denir. Z ile gösterilir ve birimi Ohm’ dur.

Trafo Kısa Devre Empedansı ; Kısa devre empedansı , sekonder bobin kısa devre yaptığında, birincil bobinde nominal akım olması için transformatörün birincil bobininde sağlanacak nominal voltajın yüzdesidir. Kısa devre empedansı , sekonder bobin kısa devre yaptığında, birincil bobinde nominal akım olması için transformatörün birincil bobininde sağlanacak nominal voltajın yüzdesidir . Kısa devre empedansı , sekonder bobin kısa devre yaptığında, birincil bobinde nominal akım olması için transformatörün birincil bobininde sağlanacak nominal voltajın yüzdesidir.

Empedans voltajının transformatör üzerindeki etkisi

Transformatörün empedans voltajı ne kadar büyük olursa, transformatörden geçen kısa devre akımı o kadar küçük olur, transformatör üzerindeki etkiyi hafifletir. Bu yüzden şu anda transformatör üretilirken minimum kısa devre empedans değeri gereklidir.

Trafoda empedans voltajını gerekli değeri

Transformatörün kısa devre empedansı ve yük empedansının test sonuçları, fabrika değerinden ±%5 aralığında farklılık gösterir ve üç fazlı veya üç fazlı grubun ortalama değeri ile fark , aralık dahilindedir ±%2.