Haberler

İzolasyon (Yalıtım) Direnci-İzolasyon (Yalıtım) Direnci Testi Nedir?

yalıtım direnci kapak
İzolasyon (Yalıtım) Direnci Nedir?

İzolasyon (yalıtım direnci), büyük transformatörlerin, transformatörlerin, jeneratörlerin, yüksek voltajlı motorların, güç kondansatörlerinin, güç kabloları ve arestörler gibi ekipmanların izolasyon (yalıtım) gücünün direnç değerini ölçmek için kullanılır.

İzolasyon (Yalıtım) Direnci Testi Nedir?

İzolasyon (yalıtım) direnci testi, elektrik izolasyonuyla ayrılmış herhangi iki nokta arasındaki toplam direnci ölçer. Bir transformatörün izolasyon direncini ölçmenin amacı, sargı İzolasyonunun bütünlüğünü test etmektir, daha iyi İzolasyon, daha düşük kaçak akım ve daha iyi çalışma performansı ve güvenliği anlamına gelir. İzolasyon direnci çok yüksek olduğundan, İzolasyon direncini ölçmek için genellikle daha yüksek voltaj seviyeli bir İzolasyon direnci test cihazı seçilir. Test ölçüm değerleri sıcaklık, nem, test voltajı ve transformatörün boyutu gibi değişkenlerden etkilenir. Bu test, onarımdan önce ve sonra veya bakım yapıldığında yapılmalıdır. Test verileri, gelecekteki karşılaştırma amaçları için kaydedilmelidir. Karşılaştırma amacıyla test değerleri 20°C’ye normalize edilmelidir.

Örneğin; uygulanan test voltajının her 1000 V’ si için 1 MΩ artı 1 MΩ’ dur. İyi İzolasyon sistemlerinin örnek direnç değerleri aşağıdaki Tablo’ da gösterilmiştir.

İzolasyon direnci tablo

İzolasyon (Yalıtım) Direnci Testinin Amacı Nedir?

Kaçak akım seviyeleri, sargı izolasyonunun (yalıtımın) bütünlüğüne bağlıdır. Örneğin, aşırı sıcaklık veya nem veya derecelendirmelerden daha yüksek bir voltaja maruz kalma nedeniyle izolasyon (yalıtım) zamanla bozulabilir. Bu durumda, izolasyonun (yalıtımın) daha önce dayanabileceği voltaj seviyesi düşmüş olabilir ve bu da kaçak akımı artıracaktır. Bir transformatörün performansı, diğer şeylerin yanı sıra yapısına bağlıdır ve izolasyon (yalıtım) aynı değilse, düşük performans gösterecek veya bazı durumlarda tehlikeli olabilir.

Bu nedenle, bir transformatördeki izolasyon ( yalıtım) direncinin birincil amacı, sargı izolasyonunun (yalıtımının) bütünlüğünü test etmektir. Daha iyi izolasyon (yalıtım), daha düşük kaçak akımlar ve daha iyi performans ve güvenlik anlamına gelir.

İzolasyon Test Cihazı 5 kV
| MT-215

İzolasyon Test Cihazı
| MT-205

Programlanabilir İzolasyon Test Cihazı | MT5120

 

İzolasyon (Yalıtım) Direnci için önerebileceğimiz test cihazları;